Դատարանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու կալանքը փոխարինել է տնային կալանքով
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և եղբորորդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացրեց և այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք, 1 միլիոն դրամ գրավ և բացակայելու արգելք կիրառեց: Դատարանի որոշման համար առանցքային հիմք հանդիսացան պաշտպանական խմբի փաստարկներն առ այն, որ քրեական գործով բոլոր կարևոր վկաներն արդեն հարցաքննվել են, և մեղադրյալների ազատության մեջ գտնվելը չի կարող խոչընդոտել գործի քննությանը։
Ռուբեն Սևակ թանգարանում գրողի հիշատակին միջոցառում է անցկացվել
Ռուբեն Սևակի ծննդյան օրը՝ փետրվարի 15-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ռուբեն Սևակ թանգարանում նշել են մեծ հայորդու կյանքն ու գործը ներկայացնող բանախոսություններով, ասմունքով, համերգային կատարումներով:
Վեհափառ Հայրապետի դեմ հարուցված վարույթը մեծ անհանգստություն է առաջացրել
Բազմաթիվ իրավապաշտպան կառույցներ, քաղաքական-հասարակական գործիչներ, իրավաբաններ հայտարարություններով են տարածել՝ քննադատելով իշխանությունների քայլերը, դրանք որակելով պատմական ամոթալի գործողություն: Դրանց խորքային պատճառները իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը համարում է Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Փաշազադեի՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հասցեին հնչեցրած հայտարարությունները։ Փետրվարի 10-ին Վատիկանում Հռոմի Պապի հետ հանդիպմանը Փաշազադեն կրկին մեղադրել է Հայոց Կաթողիկոսին և Հայ Առաքելական եկեղեցուն խաղաղության գործընթացը խոչընդոտելու մեջ:
Բուն Բարեկենդանի առիթով Մայր Աթոռում տոնական Պատարագ է մատուցվել
Բարեկենդան է կոչվում շաբաթապահքերին և մեծ պահքին նախորդող օրը, որի ընթացքում թույլատրվում են չափավոր վայելքներ և տարբեր ուտեստներ: Բարեկենդանին մարդիկ սգից անցնում են ուրախության, չարչարանքից` խաղաղության: Խորանի փակ վարագույրը, պատարագի համեստ արարողությունը հավատացյալներին ուղղված հորդոր է՝ խոկումով անցնելու 48-օրյա պահեցողության շրջանը
Իշխանությունը խախտում է «Սրբազան պայքարի» անդամների անմեղության կանխավարկածը․ Փաստաբան
«Սրբազան պայքարի» գործով դատական նիստին փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը Ազգային ժողովում իշխող կուսակցության հնչեցրած հայտարարությունները որակել է անմեղության կանխավարկածի խախտում, և քաղաքական ճնշում դատական գործընթացի վրա: Նիստի ընթացքում Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հայտարարել է, որ իշխանությունը իրենց թիրախավորվում է: Հաջորդ նիստից կքննարկվեն «Սրբազան պայքարի» անդամների խափանման միջոցները փոխելու հարցերը։
Չբացակայելու արգելքի տակ գտնվող հոգեւորականները Եպիսկոպոսաց ժողովին կմասնակցեն հեռավար
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով փետրվարի 16-19-ին Եպիսկոպոսաց ժողովը տեղի կունենա Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում: Իշխանությունը Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսի և արքեպիսկոպոսի՝ երկրից չբացակայելու արգելք է դրել: Հեռավար մասնակցությունը ժինդիր չի կարող առաջացնել իրավաչափության և ընդունված որոշումների վիճարկման հարցում։
Կարգալույծ արված Արման Սարոյանը դատի է տվել Մայր Աթոռին և դատարան չի ներկայացել
Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ կարգալույծ հռչակված Արման Սարոյանը հայց է ներկայացրել դատարան՝ ընդդեմ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, պահանջելով անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությունը և վերականգնել իրեն պաշտոնում։ Մայր Աթոռի փաստաբանն ընդգծել է, որ աշխարհիկ դատարանը և դատավորը չեն կարող միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին, դա ամրագրված է Հայաստանի պետական օրենքով, ինչպես նաև՝ միջազգային իրավունքի նորմերով: Հետևաբար նման վեճը ենթակա չէ դատարանում քննության քաղաքացիական դատավարությամբ:
Պաշտպանները միջնորդել են Վահագն Չախալյանին ազատել կալանքից
Պաշտպանական կողմը դատարանին ներկայացրել է Վահագն Չախալյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը՝ իրավաչափ համարելով նրան ազատել կալանքից՝ գործով անցնող մյուս մեղադրյալների օրինակով։ Այս գործով 18 մեղադրյալներից միայն Վահագն Չախալյանն ու Բագրատ Սրբազանն են շարունակում մնալ կալանքի տակ, մինչդեռ պայքարի մյուս անդամների նկատմամբ կիրառվել են խափանման այլ միջոցներ։
Բագրատ Սրբազանը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոյ Դի Վենսին ուղղված նամակ է փոխանցել
Քրիստոնեական համերաշխության միջազգային կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Ջոն Էյբերնը համարում է, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա հարձակումները պետք է մտահոգեն բոլոր քրիստոնյաներին։ Կազմակերպությունը Հայաստան է ժամանել փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու համար։ Մինչև այս՝ պատվիրակությունը նոյեմբերին էր Հայաստան ժամանել՝ արձանագրելու իշխանությունների կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու սպասավորների, բարերար Սամվել Կարապետյանի, նաև ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ գործադրվող ճնշումները։ Պատվիրակության հետ հանդիպմանը Բագրատ սրբազանը նամակ է փոխանցել Դավանանքի ազատության միջազգային գագաթնաժողովի մասնակիցներին և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոյ Դի Վենսին։
Սուրբ Սարգսյի տոնի առիթով Ուշիի սրբատեղի է բերվել Սուրբ Սարգիս Զորավարի Մասունքարանը
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի օրհնությամբ Ուշիի Սուրբ Սարգիս վանական համալիրում միասնական աղոթքի են մեկտեղվել թեմի երիտասարդաց միությունների երիտասարդները։ Վանական համալիրում մատուցվել է տոնական Սուրբ և Անմահ Պատարագ։ Տոնի առիթով Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությամբ Ուշիի սրբատեղի է բերվել Սուրբ Սարգիս Զորավարի Մասունքարանը:
«Սրբազան պայքարի» գործով պաշտպանը տվյալների կեղծման փաստով հաղորդում է ներկայացրել
Հովհաննես Խուդոյանը գլխավոր դատախազին հաղորդում է ներկայացրել տվյալների կեղծման, քրեական վարույթի ընթացքում ապացույցների կեղծման և այդ կեղծ ապացույցներն օգտագործելու վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ դեռ ամիսներ առաջ ինքը տեղեկացրել էր դատախազությանը լայն արձագանք ստացած «գյուլլելու» վերաբերյալ ապացույցի կեղծ լինելու մասին՝ ներկայացնելով իրական խոսակցությունը։ Դատախազությանը հնարավորություն էր տրվել մինչև ապացույցների հետազոտման փուլը ապահովել կեղծիք կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացը։ Սակայն, ըստ փաստաբանի, դատախազները ոչ միայն հարցին ընթացք չեն տվել, այլև վերջին դատական նիստերում շարունակել են շրջանառել կեղծ ապացույցը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ Մայր Տաճարում մատուցվել է Սուրբ և Անմահ Պատարագ
Առաջավորաց պահքի նախորդ օրը՝ բարեկենդանին, Միածնաէջ Մայր Տաճարում Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ, մատուցվել է Սուրբ և Անմահ Պատարագ։ Սրբազան արարողության ավարտին Մայր Տաճարի Իջման Սուրբ Սեղանի առջև կատարվել է քրիստոնեական միասնության աղոթք՝ որպես ամփոփում հունվարի 18-25-ին Վատիկանի և ԵՀԽ-ի կողմից կազմակերպված ամենամյա քրիստոնեական միասնության աղոթքի շաբաթվա, որն այս տարի նվիրված էր Հայաստանին։