Ռուբեն Սևակ թանգարանում գրողի հիշատակին միջոցառում է անցկացվելՌուբեն Սևակի ծննդյան օրը՝ փետրվարի 15-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ռուբեն Սևակ թանգարանում նշել են մեծ հայորդու կյանքն ու գործը ներկայացնող բանախոսություններով, ասմունքով, համերգային կատարումներով: |
Վեհափառ Հայրապետի դեմ հարուցված վարույթը մեծ անհանգստություն է առաջացրելԲազմաթիվ իրավապաշտպան կառույցներ, քաղաքական-հասարակական գործիչներ, իրավաբաններ հայտարարություններով են տարածել՝ քննադատելով իշխանությունների քայլերը, դրանք որակելով պատմական ամոթալի գործողություն: Դրանց խորքային պատճառները իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը համարում է Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Փաշազադեի՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հասցեին հնչեցրած հայտարարությունները։ Փետրվարի 10-ին Վատիկանում Հռոմի Պապի հետ հանդիպմանը Փաշազադեն կրկին մեղադրել է Հայոց Կաթողիկոսին և Հայ Առաքելական եկեղեցուն խաղաղության գործընթացը խոչընդոտելու մեջ: |
Բուն Բարեկենդանի առիթով Մայր Աթոռում տոնական Պատարագ է մատուցվելԲարեկենդան է կոչվում շաբաթապահքերին և մեծ պահքին նախորդող օրը, որի ընթացքում թույլատրվում են չափավոր վայելքներ և տարբեր ուտեստներ: Բարեկենդանին մարդիկ սգից անցնում են ուրախության, չարչարանքից` խաղաղության: Խորանի փակ վարագույրը, պատարագի համեստ արարողությունը հավատացյալներին ուղղված հորդոր է՝ խոկումով անցնելու 48-օրյա պահեցողության շրջանը |
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տոնախմբվեց Տեառնընդառաջը, Վեհափառ Հայրապետը օրհնել է նորապսակներինԳարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ, Միածնաէջ Մայր Տաճարում մատուցվել է Սուրբ և Անմահ Պատարագ: Վեհափառ Հայրապետը ավելի քան 10 տարի առաջ Տյառնընդառաջի տոնին նորապսակների օրհնության կարգ է հաստատել: Պատարագից հետո նա նորապսակ սարկավագներին և իր գնահատանքն ու պատգամն է փոխանցել երիտասարդ զույգերին: Վեհափառը հույս է հայտնել, որ շատերը մոտ ապագայում, քահանայության աստիճան ստանալով, կհամալրեն եկեղեցականների շարքերը: Սարկավագների կանանց Հայրապետը պատգամել է, որ նրանք իրենց ամուսինների լավագույն գործակիցն ու լծակիցը լինեն հոգևոր առաքելության ճանապարհին: |
Հայ Առաքելական Եկեղեցին տոնախմբել է Սուրբ Ղևոնդյանց քահանաների հիշատակըՍուրբ Ղևոնդյանց քահանաների հիշատակի առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ Մայր Տաճարում Սուրբ Պատարագ է մատուցվել, որին ներկա են եղել թեմերում և եկեղեցական կառույցներում սպասավորող 217 եկեղեցականներ։ Պատարագից հետո տեղի է ունեցել քահանաների պարգևաբաշխություն։ Ավագ քահանայության պատվի են արժանացել Մայր Աթոռից՝ Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, Բուլղարիայի հայոց թեմից՝ Տեր Դանիել քահանա Գարաճյանը։ Ծաղկյա փիլոն կրելու իրավունք է շնորհվել 30, իսկ քահանայական լանջախաչ կրելու իրավունք՝ 13 քահանա հայրերի: |
Միքայել սրբազանի խափանման միջոցը վերաքննիչ դատարանը փոխարինել է տնային կալանքովԴատարանն արգելել է սրբազանին տնից բացակայել, ընդունել հյուրեր, հեռախոսային խոսակցություններ ունենալ և նամակագրություն վարել: Միքայել սրբազանն իր իրավունքների խախտման հարցով դիմել է Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարան: Գանգատում նշվում են անօրինական կալանավորման, արտահայտվելու ազատության խախտման, ինչպես նաև ազատությունից զրկելու և քրեական հետապնդումը քաղաքական նպատակներով իրականացնելու վերաբերյալ փաստեր: |
Հակաեկեղեցական արշավը կրոնական ազատության և սահմանադրական կարգի կոպիտ խախտում է․ FOREF EuropeԿառավարության կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ իրականացվող ագրեսիվ գործողությունները, եկեղեցու իրավունքների ոտնահարման դեպքերը դատապարտել է «Եվրոպայի կրոնական ազատության ֆորում» ՝ FOREF Europe կազմակերպությունը: X թերթում հրապարակվել է հոդված, որտեղ միջազգային փորձագետները հակաեկեղեցական արշավը կրոնական ազատության և սահմանադրական կարգի կոպիտ խախտում են որակել։ |
Հակաեկեղեցական արշավի խնդիրը բարձրացվել է Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովինՎաշինգտոնում Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին Սամվել Կարապետյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ներկայացրել է Արցախում իրականացված էթնիկ զտման, ադրբեջանցիների կողմից վանդալիզմի ենթարկվող հայ հոգևոր և մշակութային ժառանգության, Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների և եկեղեցու պաշտպանության համար կալանավորված Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրականացվող ապօրինությունների մանրամասները: Փաստաբանը Հայաստանի կառավարության կողմից ծավալվող հակաեկեղեցական արշավը որակել է աներևակայելի երևույթ: |
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազանի կալանքի հարցը քննվել է Վերաքննիչ դատարանումՎերաքննիչ դատարանում Միքայել սրբազանի պաշտպանները պահանջել են նոր դատական ակտ կայացնել և ճանաչել սրբազանի անմեղությունը, իսկ մեղադրող կողմը պահանջել է սրբազանին ճաղերի հետևում ևս կես տարի պահել: Դատարանը սրբազանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կկայացնի հաջորդ դատական նիստին։ |
Բագրատ Սրբազանը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոյ Դի Վենսին ուղղված նամակ է փոխանցելՔրիստոնեական համերաշխության միջազգային կազմակերպության նախագահ, իրավապաշտպան Ջոն Էյբերնը համարում է, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու վրա հարձակումները պետք է մտահոգեն բոլոր քրիստոնյաներին։ Կազմակերպությունը Հայաստան է ժամանել փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու համար։ Մինչև այս՝ պատվիրակությունը նոյեմբերին էր Հայաստան ժամանել՝ արձանագրելու իշխանությունների կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու սպասավորների, բարերար Սամվել Կարապետյանի, նաև ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ գործադրվող ճնշումները։ Պատվիրակության հետ հանդիպմանը Բագրատ սրբազանը նամակ է փոխանցել Դավանանքի ազատության միջազգային գագաթնաժողովի մասնակիցներին և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոյ Դի Վենսին։ |
Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը երիտասարդների օրհնության կարգ է կատարելՎեդիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կիրակնօրյա պատարագը նորանշանակ առաջնորդական տեղապահ Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանն է մատուցել: Նա վերջերս է նշանակվել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ, երբ Մայր Աթոռը պաշտոնանկ էր արել ու կարգալույծ հռչակել նախկին առաջնորդին: Նշանակումից ի վեր Հայր Ռուբենը թեմի եկեղեցիներում պատարագներ է մատուցում և ծանոթանում համայնքերի հավատացյալների հետ: Պատարագից հետո հավատացյալները խմբվել են հայր Ռուբենի շուրջ և վստահեցրել, որ փորձությունների այս շրջանում պաշտպան ու զորավիգ են Մայր Եկեղեցուն: |
Կաթողիկոսի դեմ հարուցված քրեական վարույթը կարող է խոչընդոտել եպիսկոպոսաց ժողովի կազմակերպումը․ իրավաբանԳերագույն Հոգեւոր Խորհրդի անդամ Գեւորգ Դանիելյանը մտավախություն ունի, որ քննչական կոմիտեի նախաձեռնած վարույթը եկեղեցու դեմ՝ դատական ակտը չկատարելու համար, կարող է հարվածի տակ դրվել փետրվարին Ավստրիայում գումարվելիք եպիսկոպոսաց ժողովը։ Գևորգ սրբազանը կարգալույծ հռչակվեց հունվարի 27-ին, իսկ հունվարի 29-ին հայտնի դարձավ, որ քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել եկեղեցու դեմ։ Նա անհիմն է համարում պնդումը, թե Գերագույն Հոգեւոր Խորհուրդը ընդունել է տնօրինություն հատուկ իբրև թե դատական ակտը խոչընդոտելու նպատակով։ Նա պնդում է՝ եկեղեցին իրավասու է կայացնելու որոշումներ և եթե դրա համար կան բավարար հիմքեր, հակառակը՝ չկայացնելը կարող է խնդրահարույց լինել։ |