Օպերատոր Վարդգես Մանուկյան | ՇՈՂԱԿԱԹ ՀԵՌՈՒՍՏԱԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆ
Տեսնեմ Անին ու նոր մեռնեմ, մաս 1
Բագրատունյաց Հայաստանի նշանավոր մայրաքաղաք Անին ամենատարբեր ձևերով ներկայացվել է հայ գրականության մեջ։ Հայ գրականության «Անիական» բնագրերը «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդման շրջանակում քննարկում են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը։
«Արևմտյան Ադրբեջանը»՝ պետական ծրագիր
Ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի ձեռքի տակ հայտնված Ադրբեջանի հանրակրթական դպրոցի 5-րդ դասարանի պատմության դասագրքում գրված է, որ Հայկական ԽՍՀ-ն ստեղծվել է պատմական ադրբեջանական հողերի արևմտյան մասում։ Ըստ դասագրքի հեղինակների՝ իբրեւ իրենց պապենական հողերից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիները հետագայում ձևավորել են Արևմտյան Ադրբեջան համայնքը, որը միջազգային կազմակերպությունների առջև հանդես է գալիս, այսպես կոչված, Արևմտյան Ադրբեջանում իբրեւ իրենց պատմական ժառանգության և տեղահանված բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար: Ադրբեջանի պետական զավթողական ծրագրերի մասին Աննա Սարգսյանը զրուցել է պատմական գիտությունների թեկնածու, ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի հետ:
Սերգեյ Համբարձումյանը 44-օրյա պատերազմից հետո
44-օրյա պատերազմի մասնակից Սերգեյ Համբարձումյանը ծանր վիրավորվելուց հետո դեռեւս կիթառ չի նվագում, չնայած երաժշտությունը նրա տարերքն է։ Ձախ ձեռքը անաշխատունակ է դարձել։ Նա ծանր վիրավորվել է Մարտունու շրջանի Քերթ գյուղում՝ ՈւԱԶ-ի մեջ, որտեղ գտնվող 29 հոգուց 27-ը զոհվել է։ Սերգեյի մարմնում հայտնված մի քանի տասնյակ բեկորներից մեկը վնասել է գլուխը։ Տասներեք վիրահատություն է տարել և երկար ժամանակ վերականգնողական բուժում ստացել Զինվորի տանը, որտեղ էլ 2022-ի փետրվարին հանդիպել ու ամուսնացել Սոնայի հետ։
Ղազարոս Աղայան գրողն ու մանկավարժը
Այս տարի լրանում է գրող, մանկավարժ, հրապարակախոս Ղազարոս Աղայանի 185֊ամյակը: «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդմանը գրողի գրական ու մանկավարժական գործունեությունը քննարկում են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը։
Արցախահայության ինքնորոշման պայքարի նոր փուլը
Ինչպե՞ս խոսել Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքի մասին այսօր: Խոսե՞լ, թե՞ ոչ: Որքանո՞վ են փոխկապակցված Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները Արցախի հիմնահարցի հետ: Աննա Սարգսյանը թեման քննարկել է թուրքագետ, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախկին նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ:
Կինը հայ միջնադարյան տաղերում
Հայ միջնադարյան տաղերգության մեջ, նաև հայրեններում ու ժողովրդական երգերում իր ինքնահատուկ արտահայտություն է գտնում սիրո թեման, որն էլ, իհարկե, ներկայացվում է սիրելի կնոջ գովքով։ Հայ միջնադարյան պոեզիայում կնոջ պատկերավորման յուրահատկությունները «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդմանը քննարկել են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը։
Միություն. մեկնում է Տ. Դանիել եպիսկոպոս Ֆնդըկյանը
Ե՞րբ Քրիստոս խոսեց միության մասին, ի՞նչ պատգամեց աշակերտներին խաչելությունից առաջ՝ վերջին աղոթքի ժամանակ: Ո՞րն է միության քրիստոնեական ընկալումը: Ի՞նչ պետք է իմանալ այս առաքինության մասին: Մեկնում է Տ. Դանիել եպիսկոպոս Ֆնդըկյանը:
Ռուբեն Սևակ․ սեր և ողբերգություն
Ռուբեն Սևակի սիրային պոեզիան հմայում է իր քնարականությամբ, ապրումների վեհությամբ ու անմիջականությամբ։ Հայ գրականության ամենաինքնատիպ բանաստեղծի ողբերգական կյանքն ու ստեղծագործությունները «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդմանը քննարկել են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը։
Արման Սիմիկյանը 44-օրյա պատերազմից հետո
Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասան Արման Սիմիկյանը նոր էր ավարտել Երեւանի Թատրոնի եւ Կինոյի Պետական ինստիտուտի դերասանական արվեստ բաժինը և ընդամենը 7 ամսվա ծառայող էր, երբ սկսվեց 44 օրյա  պատերազմը: Հետախույզ-գնդացրորդը հրաշքով է փրկվել որովայնի շրջանում ստացած հրազենային վիրավորումից: Նրան արյունաքամ վիճակում, մի կերպ են հասցրել հոսպիտալ։ Արմանը հավատում է հայոց բանակի զինվորին, այն ներուժին, որ ամբարված է նրա երակներում:
Հրանտ Մաթևոսյան. «Թափանցիկ օր»
Հրանտ Մաթևոսյանի «Թափանցիկ օր» էսսեն բարձրացնում է 1960-ական թվականներից մինչ օրս արդիական հարցադրումներ․ ներկայի մեջ ինչպե՞ս պետք է վերաբերվենք անցյալի մեծ ողբերգություններին, ինչպե՞ս հարաբերվենք աշխարհի հետ, որո՞նք են մեր հայրենիքի պատմական ու իրական սահմանները և ո՞րն է արվեստագետի պատասխանատվությունը,  ի վերջ, ինչպես արտացոլի ժամանակակից գրողն այս ամենը։ Այս հարցերը «Զուգահեռ ընթերցումներ» հաղորդմանը քննարկել են գրականագետներ Հայկ Համբարձումյանը և Արքմենիկ Նիկողոսյանը։